Profilaktyka

Najskuteczniejszą metodą profilaktyki jest unikanie terenów obfitujących w kleszcze. Natomiast w przypadkach gdy nie jest to możliwe należy zastosować środki zapobiegawcze takie jak:

  • ubieraj wysokie buty, długie rękawy, nogawki, które osłaniają skórę . Kleszcze wbrew ogólnym poglądom nie spadają z drzew, więc nakrycia głowy nie stanowią ochrony.
  • na skórę i ubranie stosuj preparaty odstraszające kleszcze.
  • po powrocie z terenu zagrożonego dokładnie oglądnij swoje ciało. Szczególnie: pod kolanami, pachwiny, pachy, szyję, klatkę piersiową, za uszami. Kleszcze po dostaniu się na ciało żywiciela, szukają do wkłucia miejsca z cienką skórą. Bardzo ważne jest, aby w razie zauważenia niechcianego gościa jak najszybciej go usunąć, a miejsce po usunięciu zdezynfekować. Miejsce ukłucia należy obserwować przez miesiąc pod kątem pojawienia się rumienia wędrującego.

Ukłucie przez kleszcza jest bezbolesne, więc może pozostać niezauważone.

Kleszcza przytwierdzonego do skóry nie wolno: wyciskać, podgrzewać, podpalać, zgniatać, smarować mazidłami. Działania te mogą go pobudzić do wcześniejszego zainfekowania żywiciela np. wymiocinami.

Przemianę krętków i ich wędrówkę w postaci zdolnej do zakażenia do gruczołów ślinowych kleszcza, rozpoczyna pojawienie się w jelitach kleszcza krwi żywiciela, co wymaga ok. 24 godzin. Dlatego jeszcze raz podkreślam, jak bardzo ważne jest przeglądanie własnego ciała po powrocie z terenów potencjalnego bytowania kleszczy, w celu usunięcia kleszcza z naszego ciała zanim dojdzie do infekcji boreliozą.

PRAWIDŁOWO ROZPOZNANA I LECZONA BORELIOZA JEST ULECZALNA.