Profilaktyka

Najskuteczniejszą metodą profilaktyki jest unikanie terenów obfitujących w kleszcze. Natomiast w przypadkach gdy nie jest to możliwe należy zastosować środki zapobiegawcze takie jak:

  • ubieraj wysokie buty, długie rękawy, nogawki, które osłaniają skórę . Kleszcze wbrew ogólnym poglądom nie spadają z drzew, więc nakrycia głowy nie stanowią ochrony.
  • na skórę i ubranie stosuj preparaty odstraszające kleszcze.
  • po powrocie z terenu zagrożonego dokładnie oglądnij swoje ciało. Szczególnie: pod kolanami, pachwiny, pachy, szyję, klatkę piersiową, za uszami. Kleszcze po dostaniu się na ciało żywiciela, szukają do wkłucia miejsca z cienką skórą. Bardzo ważne jest, aby w razie zauważenia niechcianego gościa jak najszybciej go usunąć, a miejsce po usunięciu zdezynfekować. Niewielkie rozmiary postaci nimfy 2 mm, mogą znacznie utrudniać poszukiwania. Miejsce ukłucia należy obserwować przez miesiąc pod kątem pojawienia się rumienia wędrującego.

Ukłucie przez kleszcza jest bezbolesne, ze względu na substancję znieczulającą zawartą w ślinie, więc może pozostać niezauważone.

Kleszcza przytwierdzonego do skóry nie wolno: wyciskać, podgrzewać, podpalać, zgniatać, smarować mazidłami. Działania te mogą go pobudzić do wcześniejszego zainfekowania żywiciela np. wymiocinami.

Przemianę krętków i ich wędrówkę w postaci zdolnej do zakażenia do gruczołów ślinowych kleszcza, rozpoczyna pojawienie się w jelitach kleszcza krwi żywiciela, co wymaga ok. 24 godzin. Dlatego jeszcze raz podkreślam, jak bardzo ważne jest przeglądanie własnego ciała po powrocie z terenów potencjalnego bytowania kleszczy, w celu usunięcia kleszcza z naszego ciała zanim dojdzie do infekcji boreliozą.

PRAWIDŁOWO ROZPOZNANA I LECZONA WCZESNA BORELIOZA JEST ULECZALNA. Natomiast późno rozpoznana i niewłaściwie leczona może być groźna i powodować trwałe uszkodzenia narządów.